برای ورود به پرتال وب سایت اسکریپت دات کام کلیک کنید

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آشنایی با انواع مبلمان شهری
#1
آشنایی با انواع مبلمان شهری
 لینک قابل نمایش نیست . لطفا ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید از تاثیرگذارترین تجهیزات در فضاهای شهری می‌باشند که معمولا شهروندان و حتی توریست‌ها، مناطق مختلف شهر را با مبلمان و ویژگی‌های خاص آن‌ها همچون موقعیت، رنگ، فرم و می‌شناسند. شهر یک موجود کاملا زنده و فعال است که با نبض زندگی و نیاز‌های روزمره افراد در حال تپش است. این موجود زنده و فعال باید بر حسب شرایط عصر جدید پاسخگویی نیاز افراد باشد. به همین دلیل شهر نیازمند مجهز شدن به بعضی از تجهیزات می‌باشد که اصلی‌ترین این تجهیزات مبلمان شهری است  و این مبلمان شهری همان نیمکت پارکی، گلدان شهری، سطل زباله پارکی، آبخوری تاب سرسره، الاکلنگ، کفپوش پارکی، وسایل بازی پلی اتیلن پارکی، لوازم ورزشی پارکی (ست بدنسازی)، آلاچیق، وسایل ویلایی، ماکت، المان شهری و تجهیزات مدارس می‌باشند که در صنعت شهرسازی و زیبا سازی فضاها از این وسایل شهری استفاده می‌کنند.
شاید برای بعضی از افراد واژه ی مبلمان شهری ابهام برانگیز باشد و ممکن است سوالی برای برخی افراد پیش آید که مبلمان شهری چیست؟ و منظور از بکار بردن این اصطلاح چیست؟ این یک سوال کلی است که از هویت و فرهنگ شهروندان آن شهر و منطقه سرچشمه می‌گیرد که مسئولین و برنامه ریزان شهری سعی می‌کنند با رجوع به آداب، فرهنگ و هویت شهروندان، فضاهای شهری خود را طراحی و زیباسازی کنند. انسان‌ها همواره به دنبال مکان‌های زیبا و فضاهای مسحور کننده بوده‌اند که به همین دلیل مسئولان و طراحان در تلاش‌اند تا تجهیزات شهری را متناسب با محیط اطراف و استانداردهای روز طراحی کنند. در ادامه مقاله با عناوین مبلمان شهری بیشتر آشنا می‌شویم.
انواع مبلمان شهری
دامنه ی انواع مبلمان شهری بسیار وسیع می باشد و طیف گسترده ای از تجهیزات شهری را شامل می شود. انواع مبلمان شهری شامل وسایل بسیار زیادی می باشد که تجهیزات زیر تعداذی از آن‌هاست.
نیمکت های شهری.
آلاچیق ها.
کفپوش ورزشی و پارکی.
وسایل ورزشی پارکی.
تاب و سرسره و الاکلنگ.
سطل زباله پلاستیکی.
مجسمه و المان شهری.
گلدان شهری و فلاور باکس.
و
سخن آخر
مبلمان شهری، نمادی از زیرساخت‌ ها و نوآوری‌‌های شهری و تاریخ فرهنگی می‌باشد و نه فقط موجب زیبایی شهر شده بلکه بخش مهمی از زندگی افراد و محیط‌ زیست محسوب می‌شود و عامل جدایی‌ ناپذیر در هماهنگی شهری است. مبلمان شهری نقش جدی و عملکردی در طراحی پروژه‌‌های شهری دارد و تقسیم‌ بندی فضاهای بین پیاده‌‌روها، محل تردد اتومبیل‌‌ها، تردد دوچرخه‌‌ها، حمل‌‌و نقل عمومی، فضاهای‌سبز که معمولا از وسایل بازی پلی اتیلن از آن استفاده می‌شود و همانطور که در مقاله توضیح داده شد برای نگهداری این فضاهای سبز همیشه نیازمندیم که از سطل زباله پارکی که پاکیزگی را کنترل کرد و  از نیمکت پارکی برای نشستن عابرین استفاده می‌شود و می‌توان از دیگر لوازم مهم مبلمان شهری مثل آبخوری برای استفاده شهروندان و گلدان شهری که برای زیبایی دوچندان فضای سبز نیز استفاده می‌شود. کفپوش پارکی در کنار لوازم ورزشی پارکی نیز  تجهیزی واجب می‌باشد. نورپردازی‌‌ها، موانع و دیگر وسایل آسایش عمومی مانند آلاچیق و کودکان سرگرمی خود را در پارک‌ها از وسایل بازی مثل تاب سرسره و الاکلنگ جستجو می‌کنند. و در آخر یادآور می‌شویم که این المان شهری ضروری که زیر مجموعه مبلمان شهری هستند بسیار با اهمیت است.
کلام پایانی
مبلمان شهری جزء جدایی ناپذیر هر شهری است که نباید آن را نادیده گرفت. مبلمان شهری علاوه بر جنبه زیبایی، از جنبه کاربردی نیز بسیار با اهمیت است.
برای خرید اجزای مختلف مبلمان شهری اعم از نیمکت، گلدان، آبخوری، وسایل بدنسازی پارک و ... به سایت لینک قابل نمایش نیست . لطفا ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید مراجعه نمایید.
 
 [تصویر:  0nbp_طراحی_مبلمان_شهری.jpg]
پاسخ }
سپاس شده توسط


پرش به انجمن: