برای ورود به پرتال وب سایت اسکریپت دات کام کلیک کنید

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بهترین رقص های ایرانی
#1
آیا می دانید بهترین رقص های ایرانی کدامند؟

کشور ایران دارای مردمان شاد و سرزنده ای است. مردم ایران در مراسمات شادی مانند جشن های عروسی و دیگر جشن ها شادی خود را با رقص نمایان می کنند. بهترین رقص های ایرانی رقص های محلی این کشور است. هر استان و هر منطقه ای از ایران وابسته به فرهنگ و تمدن خود مدل رقص های متفاوتی دارد. ترک ها، لرها، کردها، بلوچ ها، آذری ها و حتی کرمانجی ها و جنوبی ها رقص های منحصر به خود را دارند.

رقص سیستانی

در سیستان نوع رقص زنان با مردان متفاوت است. زنان سیستانی دایره ای را تشکیل می دهند و با کوبیدن دست ها به هم و کوبیدن پاها بر زمین به صورت دایره وار می چرخند. رقص مردان سیستانی با استفاده از شمشیر یا چوب انجام می شود که به آن رقص شمشیر می گویند. رقص سیستانی به نوبه خود می تواند از زیباترین و بهترین رقص های ایرانی باشد.
[تصویر:  53378-1-min.jpg]
رقص ترکی آذری

در این نوع رقص، پا مهمترین عضو بدن است زیرا بیشتر حرکات با پا انجام می شود. رقص آذری از بی نقص ترین، چشم نواز ترین و بهترین رقص های ایرانی است. تنوع در این رقص بسیار زیاد می باشد.

رقص آسما کسمه در عروسی ها مورد استفاده است که مخصوص رقص عروس می باشد. رقص آواری که از شور و هیجان بالایی برخوردار است به صورت موجی انجام می شود. ابتدا آرام و بعد از مدتی ریتم آهنگ تند تر می شود. معمولا این رقص را مردان انجام می دهند.

رقص اوزون دره که بیشتر در عروسی انجام می شود و عروس و داماد در کنار هم می رقصند. این رقص با ریتمی آرام و با پنجه پا انجام می شود.
لینک قابل نمایش نیست . لطفا ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید از بهترین کادر آموزشی تشکیل شده است و تخصص بسیاری در لینک قابل نمایش نیست . لطفا ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید دارد که شما می توانی با شرکت در این کلاس ها این رقص زیبا را آموزش ببینید.

رقص های آموزش داده در گروه اوتلار بسیار حرفه ای بوده و لینک قابل نمایش نیست . لطفا ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید در تمامی سطوح از مبتدی تا پیشرفته صورت می گیرد.

[تصویر:  53378-2-min.jpg]
رقص لری و رقص کردی

این رقص اکثرا به مردم کردستان، کرمانشاه، لرستان و چهارمحال و بختیاری مربوط است. موسیقی در زندگی مردمان لر نفوذ زیادی داشته است. به گونه ای که آواز خواندن و رقصیدن از کارهای روزانه آنها است.

حرکات بدن آنها وابسته به ریتم آهنگ است. با قسمتی از آهنگ که ریتم تند تری دارد تندتر می رقصند و با ریتم های آرام، آرام تر می رقصند. در میان قوم لر رقص نشان دهنده استواری و مقاومت است. لرها حتی با استفاده از رقص بازی هایی انجام می دهند که از بهترین رقص های ایرانی است. کرد ها در جشن ها نیم دایره ای در حالتی که پنجه های دست هایشان در یکدیگر قفل هستند تشکیل می دهند.

نفر اول از سمت راست را سرچوپی کش می خوانند. سرچوپی وظیفه تنظیم و هماهنگی گروه را به عهده دارد و اکثرا افرادی که به این رقص مسلط هستند نفر اول می ایستند. نفر آخر هم وظیفه ای مشابه دارد که به آن گاوانی می گویند.

[تصویر:  53378-3-min.jpg]
رقص کرمانجی

در رقص کرد های کرمانجی زنان و مردان به صورت حلقه دست های یکدیگر را می گیرند و می رقصند. از بین زن ها و مردها هر کدام در رقص ماهر باشند نفر اول می ایستند که به آن سرچوپی می گویند. رقصنده در پشت سرچوپی همیشه بیشتر در چشم دیگران می رود.

با تکان دادن دستمالی که در دست راست خود گرفته است هیجان خاصی به رقص می بخشد. سرچوپی کش گاهی می تواند برای جذاب تر شدن رقص از دسته جدا شود و به صورت ماهرانه رقص تکی را با استفاده از دو دست خود به نمایش بگذارد. کرمانجی یکی دیگر از بهترین رقص های ایرانی است.

رقص گیلانی

در گیلان بعد از پیروز شدن یک کشتی گیر مردان گیلانی با سرنا و نقاره به رقص در می آیند. شخص رقصنده کف دو دست خود را بر کمر گذاشته و با جلو عقب کردن پاها می رقصد که این رقص به پا بازی معروف است. رقص زنان که اکثر به شکل قاسم آبادی است دو استکان در دست گرفته و با ریتم موسیقی آنها را به یکدیگر می کوبند.

و دیگر مدل رقص زنان گیلانی با استفاده از چراغ نفتی است که آن را به دهان می گیرد و با حالتی خاص شروع به رقصیدن می کند. رقص شمالی نیز از بهترین رقص های ایرانی است. در گیلان زنان و مردان به صورت فردی می رقصند.

در مازندران رقصی به نام لاکسری سما وجود دارد که از رایج ترین رقص های مازنی و بهترین رقص های ایرانی است. این رقص که معمولا مخصوص زنان است اما گاهی مردان هم در آن شرکت می کنند. این رقص دارای ریتم تندی است.

این رقص به دو صورت فردی و گروهی انجام می شود که در رقص گروهی هیچ رقصنده ای به دیگری کار نداشته و هر کس به صورت جداگانه رقص خود را انجام می دهد.

 
شما می توانید برای آموزش انواع رقص ها همچون لینک قابل نمایش نیست . لطفا ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید ، لینک قابل نمایش نیست . لطفا ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید و لینک قابل نمایش نیست . لطفا ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید با گروه اوتلار بهترین ها را تجربه کنید. علاوه بر این، گروه اوتلار دارای تیم ماهری می باشد که در مراسمات شما حضور می یابند و رقص گروهی آذری را اجرا می کنند.
برای اطلاع از دوره های آموزشی و هم چنین هزینه دوره ها با لینک قابل نمایش نیست . لطفا ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید در تماس باشید.


[تصویر:  53378-4-min.jpg]
پاسخ }
سپاس شده توسط


پرش به انجمن: