برای ورود به پرتال وب سایت اسکریپت دات کام کلیک کنید

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
روانشناسی رنگ ها در طراحی سایت و جذب کاربران
#1
آگاهی از علم روانشناسی رنگ ها در زندگی ما نقش مهمی را ایفا می کند. به طور مثال دیدن یک منظره سبز رنگ از طبیعت و دیدن یک منظره پاییزی زرد رنگ احساس متفاوتی در ما ایجاد می شود؟ معمولا با دیدن منظره سبز رنگ احساس سرزندگی و انرژی به ما دست می دهد اما با دیدن منظره زرد رنگ پاییزی احساس غم که تمامی این احساسات را رنگ ها در ما به وجود می آورند. روانشناسی رنگ ها در لینک قابل نمایش نیست . لطفا ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید نیز مهم بوده و کاربر با مشاهده سایت شما در رنگ های مختلف احساسات متفاوتی را درک میکند.حتی گاهی کاربر تنها به دلیل رنگ زیبا و جذاب طراحی یک سایت اقدام به خرید محصول از این وبسایت می کند. بنابراین روانشناسی رنگ ها در لینک قابل نمایش نیست . لطفا ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید بر رفتار و عملکرد کاربران تاثیرگزار خواهد بود.

روانشناسی رنگ ها خود علم وسیعی می باشد به معنای تاثیر انواع رنگ ها بر رفتار انسان ها. ما در این قسمت به مبحث روانشناسی رنگ ها در لینک قابل نمایش نیست . لطفا ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید و بررسی این نکته که در طراحی خود از چه رنگ هایی متناسب با موضوع وب سایتمان استفاده کنیم تا کاربران را بهتر و سریع تر جذب کنیم، می پردازیم.

روانشناسان با تحقیقاتی که در زمینه رنگ ها انجام داده اند به نتایج زیر رسیده اند:

هر رنگی به تنهایی می تواند یک پیام به خصوصی را به چشم بیننده بفرستد.

رنگ ها تاثیر به سزایی روی احساسات بیننده در 90 ثانیه اول دیدن می گذارند.

رنگ ها تنها تشدید کننده رفتار ما در برابر یک موضوع نیستند بلکه اثرشان را کاملا در رفتار ما نشان می دهند.

هر رنگ در فرهنگ و مناطق متفاوت تاثیر مختلفی دارد.

رنگ می تواند در ترغیب بیننده به خرید یک جنس موثر باشد.

یکی از نکات بسیار مهم در طراحی سایت توجه داشتن به رنگبندی صفحات و استفاده از رنگ های مکمل و ترکیبی مناسب و به صورت اصولی در سایت می باشد. طراحان سایت نیز بیشتر به فکر زیباسازی سایتها هستند و توجه و دقت کمتری روی اصول رنگبندی سایت می گذارند. این که سایتی بتواند جذاب و قابل و اطمینان باشد یا کاملا سرد و غیر قابل اطمینان، میزان تجربه، دانش و هنر طراح سایت را می رساند.

پس یک مدیر باید با در نظرگرفتن سیاست هایی که برای جذب مخاطب و ایجاد اطمینان در وبسایت دنبال می کند. باید با کسب اطلاعات و آگاهی در زمینه روانشناسی رنگ ها و بررسی تاثیر هر رنگ در جذب مخاطب، طراح وب را در رنگبندی صفحات مختلف وبسایت راهنمایی کند. طراح سایت در رنگبندی صفحات سایت باید توجه کند که این رنگ قرار است در چه صفحه ای و با چه موضوعی به کار رود.

مثلا برای سایت های شخصی از رنگ های مکمل می توان در لینک قابل نمایش نیست . لطفا ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید استفاده کرد و رنگ هایی مثل سبز تیره و سرمه ای در کنار یکدیگر می توانند برای سایت های بازرگانی مناسب باشند و کاربران را جذب کنند یا در طراحی سایت های کودکان رنگ های شاد را به شما توصیه می کنیم.

یکی از عوامل مهم دیگری که در رنگبندی سایت ها باید در نظر داشته باشید در نظر گرفتن جنسیت مخاطبین است مثلا برای سایت هایی از قبیل آرایشی و بهداشتی و… که مخاطبین آن را عموما بانوان تشکیل می دهند می توانید از رنگ های صورتی و بنفش در طراحی سایت استفاده کنید ولی برای سایت هایی که مخاطبین آن را آقایان تشکیل می دهند صورتی و بنفش رنگ های مناسبی نیستند و جذابیتی ندارند.

همانطور که گفتیم رنگ ها در مناطق و فرهنگ های متفاوت تاثیرات مختلفی را روی بیننده و مخاطب می گذارند در ادامه به بررسی معانی رنگ ها می پردازیم :

سفید:
اشاره به صداقت، پاکیزگی، صمیمیت، ملایمت و معاصر بودن دارد. سفید بهترین رنگ برای پس زمینه وب است. در تجارت سفید رنگی برای رفع خستگی و انرژی بخش می باشد.

سیاه:
اشاره به قدرت، ظرافت، دلیری، شهامت ، شیطان، مهارت و باستان دارد.  رنگ سیاه برای رنگ متن روی پس زمینه روشنیک سایت  مناسب می باشد.اگر از این رنگ برای پس زمینه سایت استفاده شود چشم را خسته می کند.

قرمز:
هیجان، توانایی ، احساسات شدید، سرعت، شتا، تهاجم و خطر احساساتی است که رنگ قرمز در انسان القا می کند. این رنگ از بیننده توجه را طلب میکند. در تجارت به معنی وام و بدهی می باشد. رنگ قرمز شدید ترین رنگ احساس است و ضربان قلب و تنفس را سریع می نماید.

 آبی:
به وفاداری، امنیت و اعتماد، مسئولیت پذیری، سرما، ایمان، وابستگی وجاه و جلال اشاره دارد. آبی دومین رنگ عوام پسند می باشد و رنگ آرامش بخشی است. در تجارت آبی به معنای ضمانت مالی است.

سبز:
تندرستی و بهبودی، فراوانی، پیشرفت، حاصلخیزی، آزادی، طبیعت، حسادت و خونسردی. در تجارت بیانگر مقام و ثروت است. این رنگ در چشم ها راحت تر از همه دیده میشود.

قهوه ای:
متانت، توانگری مالی و کمک کننده بودن و تاثیر گزاری احساساتی است که با دیدن این رنگ در انسان به وجود می آید. قهوه ای رنگ کره خاکی ماست و در طبیعت بسیار فراوان می باشد.

خاکستری:
اشاره به صمیمیت زیاد، اعتبار و نفوذ و عملی بودن دارد و در تجارت به معنای سنت گرایی است.

صورتی:
ملایمت، شیرینی، ظرافت و زنانگی، پاکی و بی گناهی و پرورش کودک احساساتی است که با تماشای این رنگ در انسان به وجود می آید.

بنفش:
رنگ شاهانه بودن است و اشاره به وقار، معنویت، نعمت و دارایی، اعتبار و نفوذ، سوگواری و مهارت دارد. در تجارت به معنای بزرگ نشان دادن می باشد. بنفش طرفداری از سبک های هنری می باشد.

نارنجی:
رنگ تعادل گرمایی است. و سرزندگی و شوخی، لذت و خوشگذرانی، تشویق کردن، چالاکی و نیرو، تحمل و بلند همتی را در انسان القا می کند.
لینک قابل نمایش نیست . لطفا ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید  ، لینک قابل نمایش نیست . لطفا ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید
پاسخ }
سپاس شده توسط


پرش به انجمن: