تالار گفتمان اسکریپت دات کام
بلوک لیکا - نسخه‌ی قابل چاپ

+- تالار گفتمان اسکریپت دات کام (http://forum.xn--mgbguh09aqiwi.com)
+-- انجمن: عمومی (http://forum.xn--mgbguh09aqiwi.com/Forum-%D8%B9%D9%85%D9%88%D9%85%DB%8C)
+--- انجمن: اخبار عمومی و متفرقه (http://forum.xn--mgbguh09aqiwi.com/Forum-%D8%A7%D8%AE%D8%A8%D8%A7%D8%B1-%D8%B9%D9%85%D9%88%D9%85%DB%8C-%D9%88-%D9%85%D8%AA%D9%81%D8%B1%D9%82%D9%87)
+--- موضوع: بلوک لیکا (/Thread-%D8%A8%D9%84%D9%88%DA%A9-%D9%84%DB%8C%DA%A9%D8%A7)بلوک لیکا - mahdiehR - 1399/2/23

ما در این مقاله به بررسی مزایا و معایب بلوک لیکا می پردازیم تا بتوانید قبل از خرید از آنها مطلع شده و انتخاب آگاهانه ای داشته باشید.
کلمه لیکا از عبارت انگلیسی “Light Expanded Clay Aggregate” گرفته شده است که به معنی “دانه رس سبک منبسط شده” است. لینک قابل نمایش نیست . لطفا ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید  لیکا یکی از انواع بلوک های سیمانی هستند که از مخلوط کردن سبک دانه های لیکا یا همان پوکه های صنعتی لیکا با سیمان و آب تولید می شوند. این نوع بلوک ها در اندازه های 7 ، 10 ، 15 و 20 ساخته شده و به صورت دونه ای فروخته می شوند.
یکی از دلایل اصلی که باعث محبوبیت این بلوک ها در صنعت ساخت و ساز شده است سایز بزرگ تر آنها نسبت به مصالحی مانند آجر است. لینک قابل نمایش نیست . لطفا ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید  لیکا در دو شکل توپر و توخالی انجام شوند و برای ساخت دیوارها و سقف ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند.
این بلوک ساختمانی نیز مانند هر محصول دیگری یک سری مزایا و معایب دارد که در ادامه به معرفی و بررسی آنها می پردازیم تا شما قبل از خرید بتوانید انتخاب عاقلانه و آگاهانه ای داشته باشید.
مزایا
سبک وزن بودن
یکی از ویژگی ها مهم و اصلی بلوک های لیکا وزن کم آنهاست که باعث سهولت کار، کاهش هزینه ها و زمان اجرای پروژه های ساخت و ساز و حمل و نقل آسان تر می شود. سبک بودن این بلوک ها موجب کاهش وزن ساختمان می شود. نیرو و فشاری که در هنگام وقوع زلزله به سازه وارد می شود به طور مستقیم به وزن سازه بستگی دارد که با به کارگیری بلوک های لیکا وزن سازه کاهش یافته و در صورت وقوع زلزله نیروی کمتری به سازه وارد شده و ایمنی ساختمان را بالا می برد.
عایق صوتی و حرارتی
یکی از کاربردهای بلوک بتنی لیکا استفاده از آنها در دیوارچینی به خصوص در دیوارهای پیرامونی است که به کارگیری آنها باعث عایق بندی ساختمان ها می شود چرا که ضریب حرارتی آن  ۰٫۱۷w/m.k بوده و خاصیت عایق حرارت بودن آن به تایید سازمان بهینه سازی مصرف سوخت کشور رسیده است. دانه های لیکای به کار رفته در این بلوک ها باعث جذب صوت و عایق صدا شدن بلوک های لیکا می گردد.
معایب
شکنندگی
روش و شرایط پخت این بلوک ها ساده بوده و در برابر نور خورشید تولید می شوند و به همین دلیل کمی ترد و شکننده اند که شکستگی های به وجود آمده در آن می تواند باعث بروز یک سری مشکلات شود. برای مثال شما نمی توانید به آسانی روی دیوار میخ بکوبید و یا جسمی را بر روی دیوار نصب یا آویزان کنید.
قیمت
علاوه بر کیفیت کالا، یکی از معیارهای انتخاب و خرید هر محصولی قیمت آن می باشد که می تواند در انتخاب شما نقش مهمی داشته باشد. علاوه بر مورد بالا یکی دیگر از معایب بلوک لیکا قیمت بالای آن نسبت به دیگر بلوک های ساختمانی است. قیمت این بلوک می تواند هزینه های شما را بالاتر ببرد و به همین دلیل برای شما انتخابی مقرون به صرفه نباشد.