تالار گفتمان اسکریپت دات کام

نسخه‌ی کامل: اهمیت پاک کردن کش، هنگام بروزرسانی وب سایت
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
پاک کردن کش از اون چیزی که فکرشو میکنید مهمتره و باید خیلی بیشتر از قبل این کارو انجام بدید. نمیدونم چرا، اما انگار همه ما در برابر پاک کردن کش یه جور مقاومت داریم. شاید خیلی احساساتی هستیم و به سایتهایی که قبلا دیدیم یه جور تعلق خاطر پیدا میکنیم، شاید بعضی ها نمیدونن چجوری باید کش رو پاک کنند، شاید هم علت خاصی نداره و فقط یادمون میره. به نظرتون چرا انقدر پاک کردن کش مهمه؟ با خوندن این پست به جواب این سوال میرسید و اگه نمیدونید، متوجه میشید چطوری باید پاکش کنید. انقدر ساده است که مطمئنم بعدش میپرسید چیزهای دیگه رو چجوری پاک کنم، دسکتاپ تونو، کارت آزمون هاتونو، یه وقت دیدید حتی خواستید ذهنتون هم پاک کنید! شوخی کردم، اجازه بدید بریم سر اصل مطلب.
چرا باید حافظه کش رو پاک کنیم؟
من کچلم، اولش خط رویش موهام رفت عقب و کم کم کمتر شد و الآن حتی یه خط مو هم دیگه روی سرم نیست. موهای من بخاطر بی رحمی به این روز افتاد... بی رحمیِ طبیعت، شاید میخواسته من مجرد بمونم. میدونید بزرگترین علت ریزش مو، به جز بی رحمی طبیعت! چیه؟ پاک نکردن کش. بعله. فکر میکنید شوخی میکنم؟ تو مقاله های علمی نوشته؛ شکست های پی در پی باعث حرص خوردن و ریزش مو میشه. موقع طراحی یه وب سایت جدید یا نرم افزار یا اَپ، وقتی میخواهید شاهکارتونو تست کنید و همش میبینید تغییراتتون اعمال نشده! بخاطر پاک نکردنِ کشِ و نمی­دونید با این کار چه مشکلاتی برای تِستِرها بوجود میارید.
کش مثل انبار کامپیوتر میمونه. وقتی از مرورگرتون یه صفحه وب باز میکنید، کامپیوترتون یه کپی از صفحه یا قسمتهایی از صفحه در حافظه کش، ذخیره میکنه که بهش میگیم کش میکنه. اینطوری دیگه لازم نیست هر بار که همون صفحه رو باز میکنید، دوباره عکسها و عناصر صفحه از سرور وب بارگذاری بشن، بلکه از حافظه کش کامپیوتر خودتون، خیلی سریعتر باز میشن. درسته که سرعت بالا میره اما اگه حافظه کش رو پاک نکنید، عملکرد کامپیوترتون میاد پایین. به جز این، وقتی حافظه کش رو پاک میکنید، مشکلاتی که بوجود اومدند حل میشن و سایتهایی که قبلا باز کرده بودید، این بار اگه باز بشن به صورت نسخه جدیدشون باز میشن. 
حالا شاید بپرسید پاک نکردن کش کامپیوتر من چه ربطی به مشکل تسترها داره؟ خب فرض کنید یکی از مشتریهای دارکوب، فایل یا برنامه ای رو بروز میکنه و فایلها رو تغییر میده. فایلهای قدیمی تو حافظه کش کامپیوترش ذخیره شدند و برای همین کامپیوتر اون برنامه یا وب رو از حافظه کش لود میکنه و در نتیجه آخرین تغییرات اعمال شده دیده نمیشن و فرد فکر میکنه تغییراتی که انجام داده اعمال نشدند یا باگ و مشکلی هست. این میشه که گوشی رو برمیداره و زنگ میزنه به دارکوب. اگه کش تونو پاک کنید، میتونید آخرین نسخه و فایلهای جدید رو ببینید و مشکلی پیش نمیاد و کسی هم ریزش مو نمیگیره! 
اوایل توسعه هر چیزی باید عملکردشو بیشتر بسنجید، یعنی بیشتر از اینکه کد تولید میکنید، باید کدهایی که قبلا ساختید رو تست کنید و قبل از هر تست هم باید کش رو خالی کنید تا وقتی میخواهید نتیجه کارتونو ببینید، بروزرسانی ها مستقیما از سرور لود بشن نه از حافظه کامپیوتر. وقتی کش خالی باشه CSS و js قدیمی جاشونو به CSS و js جدید میدن.

سورس:طراحی سایت دارکوب sitedesign.joomir.com
لینک قابل نمایش نیست . لطفا ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید

[تصویر:  sitedesign.png]